İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Android Studio ile Gmail Sliding Navigation Drawer Yapımı

Android Studio ile Gmail Sliding Navigation Drawer Yapımı

Gmail mobil uygulamasının yan tarafında bulunan gelen kutusu ve önemli yıldızlı gibi bölümleri olan sürüklenenerek veya sol üstte bulunan üç çizgili butona basınca ortaya çıkan navigasyon kısmını makalemizde nasıl yapabileceğimize bakacağız.

Öncelikle yapılması gereken ayarları yapalım.

build.gradle dosyamıza dizayn için kullanacağımız aşağıdaki kodu ekleyelim.

build.gradle dosyamızın son hali aşağıdaki gibi olması gerekiyor.

colors.xml, strings.xml ve styles.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

colors.xml

strings.xml

styles.xml

Bu ayarlamalarımız yaptıktan sonra geriye uygulamada kullanacağımız iconları projemize dahil etmek kalıyor. Buraya tıklayarak indiriyoruz SlidingNavigationDrawerİcon dosyasının içindekilerini res klasörünün altına atıyoruz.

Alt tarafta bulunan itemleri tanımlayamak için res klasörünün altına bir menu dosyası oluşturuyoruz. menu dosyasının altına da menu_navigation.xml dosyası oluşturuyoruz ve aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

menu_navigation.xml

activity_main.xml dosyamız Sliding Navigation’da kullanılan butonları görüntülemek için kullanılan content_main.xml dosyası ile bağlantılıdır. activity_main.xml ve content_main.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

activity_main.xml

content_main.xml

Son xml dosyamız olan nav_header.xml mail adresimizi ve mail avatarının gözükeceği üst kısmı düzenlemektedir. nav_header.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

Xml dosyalarımızı oluşturduktan sonra geriye bunları birbirleri ve java sınıfın ile bağlamak kalıyoruz. MainActivity.java sınıfımızıda aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

Böylelikle Sliding Navigation Drawer kullanımının nasıl olduğunu öğrenmiş olduk bundan sonra sizde uygulamalarınızı navigasyon ekleyerek zenginleştirebilirsiniz. Projenin kaynak kodlarının buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir