İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Android Studio ile Intro Slider Yapımı

Android Studio ile Intro Slider Yapımı

Slider özelliği, uygulamalarımıza eklediğiniz resimlerin çeşitli efektlerle geçiş yapmasını sağlayan görsel bir uygulamadır. Uygulamalarınızda kuruluğunda intro slider bir kere gösterilirildikten sonra bir daha gösterilmeyecek şekilde nasıl yapabileceğimize basit bir uygulama yaparak anlamaya çalışacağız.

Öncelikle yukardaki gifte ekranın altında bulunan noktaların renklerini projemize tanıtmamız gerekiyor. Noktaların aktif ve bir de pasif renkleri olduğuna dikkat edelim. colors.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenlememiz gerekiyor.

colors.xml

Uygulamayı çalıştırdığımız zaman yukarda çıkan bilgilendirme barı içinde aşağıdaki styles.xml dosyasına göre düzenlemelerimiz yapalım.

styles.xml

Uygulamamızda intromuz bir defa gözüktükten sonra bir daha gözükmemesi için Shared Preferences kullanmamız gerekiyor. Aşağıdaki gibi PrefManager.java adlı bir sınıf oluşturuyoruz.

PrefManager.java

Şimdi hızlı bir şekilde intromuzda göstereceğimiz sayfalarımızı teker teker ekleyelim.

ekran1.xml

ekran2.xml

ekran3.xml

ekran4.xml

Uygulama ilk çalıştığı zaman karşımıza çıkan MainActivity.java sınıfını aşağıdaki gibi düzenleyelim.

MainActiviy.java

activity_main.xml

Şimdi intromuzda bulunan sayfaların geçişlerini ileri, geç, başla butonlarını ve alt tarafta bulunan noktaların kontrolünü yapacağımız kısma geldik. İlk olarak ana_ekran.xml dosyamızı aşağıdaki gibi dizayn ediyoruz.

ana_ekran.xml

AnaEkran.java sınıfımızda yapacağımız işlemleri kod satırlarında gerektiği gibi açıklamaya çalıştım.

AnaEkran.java

Böylelikle Android Studio’da nasıl Intro Slider yapabileceğimizi anlamış olduk projeninin kaynak kodunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir