İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Android Studio ile SharedPreferences Kullanımı

Android Studio ile SharedPreferences Kullanımı

Uygulamalarımız içinde küçük verileri kayıt etmek için veritabanı oluşturmak yerine kullanımı daha pratik olan SharedPreferences kullanabiliriz ama büyük veriler için kullanımı uygun değildir. Basit bir uygulama yaparak SharedPreferences ile nasıl veri ekleme, güncelleme, silme işlemelerini yapabileceğimize bakalım.

Uygulamamızın genel mantığı kullanıcı ilk sayfada ismini yazcak ve diğer sayfada ismini göstereceğiz. İsteğe bağlı olarak isimini silebilecek veya güncelleyebilecek. İsim silindiğinde uygulama tekrardan açılırsa tekrardan ismini soracak eğer isim silinmemiş ise direk olarak ikinci sayfa çalışacak şekilde ayarlamalarımızı yapıyoruz.

İlk olarak bir proje oluşturuyoruz MainActivity.java sınıfını ve activity_main.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

MainActivity.java

activity_main.xml

Uygulama ilk açıldığınıda kullanıcı adını SharedPreferences kullanarak kayıt ettik ve diğer sayfaya geçiş yapıyoruz. Diğer sayfanın Main2Activity.java ve activity_main2.xml dosyasını aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

Main2Activity.java

activty_main2.xml

SharedPreferences kullanarak veriyi güncellemek için mevcut verinin üstüne yazdığımıza dikkat edelim yani direk olarak veri güncelleme olarak özel bir yapı mevcut değildir.

Projenin kaynak kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir