İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Swift 4 İle Core Data Kullanımı

Swift 4 İle Core Data Kullanımı

Core Data telefonumuzda kullandığımız uygulama ile ilgili büyük çaplı verilerin depolanması için kullanmış olduğumuz Xcode ile birlikte gelen bir veritabanıdır. Telefonumuzda kullandığımız uygulamayı sildiğimiz zaman otomatik bir şekilde tutulan verilerde silinir. Konunu daha iyi anlaşılması için basit bir program yaparak anlamaya çalışalım. Uygulamamızda filmlerin resimleri, isimleri, tarihleri  ve imdb puanlarının tutulduğu bir liste yapmaya çalışacağız.

Öncelikle Create a new Xcode project >> Single View App diyoruz ve projemizin ismini yazıp Use Core Data seçeneğini seçip projemizi oluşturuyoruz.

Projemizi oluşturduktan sonra veritabanımızı şemasını oluşturmamız gerekiyor. projenin_adı.xcdatamodeld adlı klasörümüzü açıp aşağıdaki resimde olacak şekilde ayarlamalarımızı yapıyoruz.

Veritabanı modelimizi oluşturduğumuza göre Info.plist dosyamıza gelip sağ tıklayıp Add Row diyerek “Privacy – Photo Library Usage Description” fotoğraf galerisine ulaşma iznini ekliyoruz.

Artık uygulamamızı nasıl yapacağımıza gelelim Main.storyboard dosyasını açıp aşağıdaki gibi dizayn ediyoruz.

Film resmini, adını, tarihini, imdb puanını kayıt etmek için oluşturduğumuz filmEkleVC.swift dosyası üzerinde gerçekleştireceğiz.

filmEkleVC.swift

Eklediğimiz filmlerin isimlerini ViewController.swift adlı dosyamızda eklediğimiz tableView içerisine aktarıyoruz.

ViewController.swift

Böylelikle Core Data kullanarak nasıl uygulama geliştirebileceğimiz görmüş olduk. Projenin kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir