İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Swift 4 ile Haritalar ve Navigasyon Kullanımı(MapKit)

Swift 4 ile Haritalar ve Navigasyon Kullanımı(MapKit)

Uygulamalarımız da ihtiyacımız olan haritaları ve navigasyonu kullanımını nasıl yapabileceğimizi makalemde anlatmaya çalışacağım. Daha iyi anlaşılabilmesi için Seyahat Defterim adlı bir uygulama yaparak anlamaya çalışalım. Uygulamamızın genel mantığı kişinin konumunu haritada göstererek istediği yeri seçmesini sağlayacağız  daha sonra bu yeri Core Data kullanarak kayıt edeceğiz. Kayıt edilen verileri seçtiği zamanda navigasyon oluşturarak gitmesini sağlayacağız. Uygulamada Core Data kullanacağımız için CoreData kullanımının anlatıldığı makaleye buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Öncelikle Create a new Xcode project >> Single View App diyoruz ve projemizin ismini yazıp Use Core Data seçeneğini seçip projemizi oluşturuyoruz.

Projemizi oluşturduktan sonra veritabanımızı şemasını oluşturmamız gerekiyor. projenin_adı.xcdatamodeld adlı klasörümüzü açıp aşağıdaki resimde olacak şekilde ayarlamalarımızı yapıyoruz.

Veritabanı modelimizi oluşturduğumuza göre Info.plist dosyamıza gelip sağ tıklayıp Add Row diyerek “Privacy – Location When In Use Usage Description” fotoğraf galerisine ulaşma iznini ekliyoruz.

Artık uygulamamızı nasıl yapacağımıza gelelim Main.storyboard dosyasını açıp aşağıdaki gibi dizayn ediyoruz.

Favori yerinizin adını, yorumunuzu ve konumunu yerEkleVC.swift dosyasında kayıt ediyoruz.

yerEkleVC.swift

yerlerVC.swift dosyamızda  CoreData’dan çektiğimiz yerlerin ismini tableView’de gösteriyoruz.

yerlerVC.swift

Böylelikle uygulamalarımızda haritaları nasıl gösterebileceğimizi ve konumumuzu nasıl tespit edebileceğimizi öğrendik. Aynı zamanda kayıt ettiğimiz yerlere nasıl navigasyonla gidebileceğimizide öğrenmiş olduk. Bundan sonra sizde uygulamalarınızı bu özellikleri kullanarak zenginleştirebilirsiniz. Projenin kaynak kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir