İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Swift 4 – İOS 11 ile Learning Machine

Swift 4 – İOS 11 ile Learning Machine

Yapay Zeka artık hayatımızda git gide popülerleşen ve ilerde çokça karşımıza çıkacak olan hatta şuanda bile hayatımızın bir çok yerinde kullanılan Apple’in çıkardığı iphone X telefonlarda da yüz tanıma sayesinde insan yüzü ekran kilidi olarak kullanılmaktadır. Person of Interest dizisini izleyenler varsa orada kullanılan ve kameralara yüklenen yazılım sayesinde insanları tanıyan ve suç işleyeceğini önceden anlayan yapay zeka vardı. Diziye konu olmuş bu sistem şu an bazı ülkelerde çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Yapay Zeka artık dünya çapında çok büyük organizasyonlara konu olmaktadır ve geleceği şekillendireceğinde artık şüphe yok. O yüzden bu konuya oldukça ilgi göstermek gerekiyor.

İOS 11 ile birlikte gelen machine learning sayesinde uygulamalarımızda görüntü işlemenin çeşitli özelliklerini kullanabilme olanağı sağlamaktadır. Öncelikle bu linke tıklayarak Apple’ın kendi sitesine gidelim orada farklı modeller gözükmektedir biz MobileNet modelini indirelim. Daha sonra  Create a new Xcode project >> Single View App diyerek projemizi oluşturuyoruz. İndirdiğimiz modeli projemizin dosyalarının içine aşağıdaki gibi aşağıdaki gibi sürükleyip bırakıyoruz.

Main.storyboard dosyamızı açıp aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

Son olarak info.plist adlı dosyamızda sağ tıklayıp “Add Row” diyerek “Privacy – Photo Library Usage Description” fotoğraf galerisine ulaşma iznini ekliyoruz. Kurulum ve Dizayn işlemlerini bitirdik artık kod kısmına geçebiliriz.

ViewController.swift

Swift bize görüntü işleme özelliğini bu kadar kolay hale getirmiştir ancak bunu yaptığımız zaman bir yapay zekayı ürettik diyemeyiz sadece freamwork kullanarak Apple’ın bize izin verdiği kadar görüntülerden bilgi alabildik. Asıl işin algoritma kısmı görüntünün eğitilmesi olayı oldukça zordur. Görüntü işlemenin ve yapay zekanın başlangıcının nasıl olduğunu yani her pikselin eğitilip nasıl bilgi alındığını öğrenmek asıl mesele olacaktır.

Projenin kaynak kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir