İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Swift4 Soap ile Web Servis Kullanımı

Swift4 Soap ile Web Servis Kullanımı

Web Servisleri HTTP protokolü ile XML gönderip alarak iki uzak cihaz arasındaki iletişimi sağlayan bir haberleşme yöntemidir. XML olması sayesinde değişik platformalar ve programalama dilleri arasında haberleşme sağlanabilir. Web servislerinde veriler XML olarak tutulur ve SOAP kullanılarak bir yerden diğerine taşınır. Web servislerinin yapısı itibariyle farklı platformlarda çalışan uygulamar birbiri ile haberleşebilirler. Daha fazla teorik bilgi için internette arama yapabilirsiniz biz daha çok web servisin nasıl kullanabileceğimize bakacağız.

Bu makalemizde Soap kütüphanesini kullanarak Nüfüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sağlamış olduğu web servis üzerinden nasıl kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirebileceğimize bakacağız. Web servisi ile ilgili işlemlerin yapılacağı siteye buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Öncelikle Https üzerinden bilgi alış verişi yapabilmemiz için info.plist dosyamızda ayarlama yapmamız gerekiyor. Aşağıdaki gibi info.plist dosyamızı düzenleyelim.

Gerekli kurulumları ve ayarlamaları yaptığımıza göre artık anlatıma geçebiliriz. Main.storyboard dosyamıza gelerek aşağıdaki gibi düzenleyelim.

Kullandığımız web servis isim ve soy isim bilgilerinin bütün harflerini büyük olarak göndermemizi istiyor aksi takdirde uygulamamız çalışmayacaktır aşağıdaki kodların arasında bunun önlemini nasıl alabileceğimizi anlattım. Ayrıca doğum tarihi değil doğum yılı olduğuna dikkat edelim yani 4 haneli bir sayı gitmesi gerekiyor.

ViewController.swift dosyamızı aşağıdaki gibi düzenleyelim.

Böylelikle Soap ile Web Servis işlemlerini nasıl yapabileceğimizi görmüş olduk. Kodlar arasında gerekli açıklamaları yaptım daha iyi anlayabilmek için projenin kaynak kodlarını indirerek alıştırma yapabilirsiniz.

Projenin kaynak kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir