İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Kotlin ile SQLite Kullanımı

Kotlin ile SQLite Kullanımı

SQLite telefonumuzda kullandığımız uygulama ile ilgili büyük çaplı verilerin depolanması için kullanılan  bir veritabanıdır. Telefonumuzda kullandığımız uygulamayı sildiğimiz zaman otomatik bir şekilde tutulan verilerde silinir. Konunun daha iyi anlaşılması için basit bir program yaparak anlamaya çalışalım. Uygulamamızda filmlerin resimleri, isimleri, tarihleri  ve imdb puanlarının tutulduğu bir liste yapmaya çalışacağız.

Yukarda uygulamanın nasıl çalıştığını gösteren bir gif bulunmaktadır. Uygulamanın nasıl çalıştığını anladığımıza göre adım adım yapmaya başlayalım.

Öncelikle uygulamamızda anlam karmaşasını önlemek için bir tane java sınıfı bir tane xml dosyası üzerinde gerçekleştireceğim ve visible-invisible özelliğini kullanarak geçiş yapacağım. Tasarım kısmı olan activity_main.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

activity_main.xml

Flim eklerken sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıkladığımızda ortaya çıkan menüyü nasıl yapacağımıza bakalım.

Öncelikle res klasörünün üstüne sağ tıklayarak new >> Directory diyerek menu adında bir klasör oluşturuyoruz. Daha sonra oluşturduğumuz menu klasörünün üstüne sağ tıklayarak new >> Menuresource file diyerek yeni xml dosyası oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz xml dosyasını aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

add_movie.xml

Şimdi oluşturduğumuz menu xml dosyasını java dosyasına bağlamak için iki tane methodu MainActivity.kt dosyamıza override etmemiz gerekiyor.

MainActivity.kt

Buraya kadar tasarım kısmını ve menümüzü oluşturduk geriye işin asıl kısmı olan tasarıma anlam verecek olan kısmın anlatımına geçelim. Gerekli açıklamalar kod satırları arasında yapılmıştır.

MainActivity.kt

Böylelikle Android Studio ile nasıl veritabanı işlemlerini yapabileceğimizi görmüş olduk.

Projenin kaynak kodlarına buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir