İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Android Studio Oyun Yapımı (Flappy Bird Clone)

Android Studio Oyun Yapımı (Flappy Bird Clone)

Bir zamanlar çok moda olan ve milyonlar tarafından indirilip oynanan yazılımı basit  ama çok yankı getiren Flappy Bird oyununun değişik bir versiyonunu Android Studio ve Libgdx kullanarak nasıl yapabileceğimize bakacağız.

Uygulamaya geçmeden önce yapılması gereken ayarları yapalım. Öncelikle bu linke tıklayarak libgdx.jar dosyasını aşağıdaki oklarla gösterilen yerden indirelim.

İndirilen jar dosyamızı açalım aşağıdaki ayarlamalar yapalım.

1-Name: İstediğiniz ismi verebilirsiniz oluşturulacak projenin ismi.

2-Package: Android Studio’da bir proje oluştururken sorulan package name ile aynı istediğinizi verebilirsiniz.

3-Game Class: Android Studio’da proje oluştururken MainActivitiy.java olarak gelen standart isim değiştirip istedeğinizi yazabilirsiniz.

4-Destination: Projenin oluşturulacağı konum istediğiniz yeri verebilirsiniz.

5-Android SDK: Android Studio hangi Sdk yolunu kullanıyorsa onu yazmanız gerekiyor. Sdk yolunu öğrenmek için bir tane Android Studio projesi oluşturun veya var olan bir tanesini açıp Tools >> Android >> SDK Manager diyerek yolunu öğrenebilirsiniz.

Geriye kalan ayarları aşağıdaki resime göre ayarlayalım.

Resimdeki ayarlarıda yaptıktan sonra Generate diyerek projemizin oluşturulmasını bekleyelim daha sonra Android Studio’yu açarak Open Project diyerek oluşturulan proje dosyasını açalım.

Artık Android Studio’yu oyun yazmaya hazır hale getirdik. Anlatıma geçmeden önce uygulamada kullanılacak resimleri buraya tıklayarak indirelim. İndirdiğimiz üç resmi assets klasörünün altına atalım.

Artık uygulamaya geçebiliriz. Projemizde MyGdxGame.java dosyamızı açalım eğer başlangıçta adını değiştirdiyseniz “değiştirdiğinizisim.java” dosyamızı açalım ve aşağıdaki gibi düzenleyelim.

MyGdxGame.java

Gerekli açıklamaları kod satırları arasında yaptım bu haliyle uygulamayı çalıştırırsanız düzgün bir şekilde çalışacaktır. Ancak kod satırları arasında shapeRenderer nesnesi ile yaptığımız değişiklikleri açıklama satırı haline getirdim. shapeRenderer ne işe yarar dersek kuşun ve kurşunların üstüne çizdiğimiz görünmez dairelerin görünür olmasını sağlar. Yani açıklama satırı şeklinde bulunan shapeRenderer ile ilgili bulunan kodları aktif hale getirirseniz oyun aşağıdaki gibi gözükecektir.

Kuşun ve kurşunların görünmeyen dairelerinin nasıl gözüktüğünü ne kadar büyük olduğunu shapeRenderer kullanarak öğrenebiliriz ve buna göre gerekli çarpışma ayarlarımızı yapabiliriz.

Böylelikle Android Studio kullanarak nasıl oyun yapabileceğimizi öğrenmiş olduk. Artık sizde bu öğrendiklerinizi geliştirerek çok güzel oyunlar yazabilirsiniz.

Projenin kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

3 cevap

 1. Kadir dedi ki:

  Merhaba Esat hocam

  birdcircle ve düşman circle larım birbirine yaklaştığı anda oyun sonlanıyor. Karakterim siyah noktaya çarpmadan düşman pngsine çarpar çarpmaz oyun bitiyor. Neden kaynaklanıyor olabilir.

  • admin dedi ki:

   Merhaba Kadir

   277. kod satırında birdCircle ve enemyCircle birbirine değince overlaps fonksiyonu ile bunu anlıyoruz ve oyun sona eriyor. Yani kuş kurşunlar tarafından öldürülüyor amaçta bu zaten 🙂

 2. Hasan dedi ki:

  Merhaba hocam bu tarz oyunların devamını bekliyorum bundan sonra sitenizin takipçisi olacağım ayrıca anlatımlara video da gelirse tadından yenmez böyle basit ama kolay oyunları yapmanızı bekliyor ve yaptığınız bu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum
  Bana mail yolu ile ulaşırsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir