İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Kotlin ile GoogleMaps Kullanımı

Kotlin ile GoogleMaps Kullanımı

GoogleMaps uygulamalarımızda harita işlemlerini çok fonksiyonlu olarak kolay bir şeklide kullanabilmemize olanak sağlar. Bu makalede bizde GoogleMaps özelliklerini nasıl kullanabileceğimizi basit bir uygulama yaparak anlamaya çalışacağız. Uygulamamımız bir seyehat defteri şeklinde olacak kullanıcı kayıt etmek istediği yerleri haritaya basılı tutarak veritabanına kayıt edecek. Android Studio’yu çalıştırıp yeni proje oluşturalım ve minumum sdk 23 olarak seçelim.

Daha sonra manuel olarak gelen activity_main.xml dosyamızı aşağıdaki gibi düzenleyelim.

activity_main.xml

MainActivity.kt sınıfımızı aşağıdaki gibi düzenleyelim.

MainActivity.kt

Buraya kadar olan kısımda uygulamayı çalıştırdığımız zaman karşımıza listView ve bir adet buton çıkacaktır. Kullanıcı ekle butonuna bastığı zaman harita sınıfına gidecek ve kaydettiği yerler listView’de görüntülenecek ama daha haritalar sınıfını eklemedik.

java klasörünün üstünde sağ tıklayarak new >> activity >> Gallery..  diyerek karşımıza çıkan sayfada Google Maps Activity seçerek sınıfımızı oluşturalım.

Karşımıza google_maps_api.xml  dosyası gelecek ve burada yapmamız gereken bir ayar var aşağıdaki gibi aldığımız api kodunu projemize dahil etmemiz gerekiyor.

Ayarlamalarımız yaptığımıza göre son olarak MapsActivity.kt sınıfımızı düzenlemek kaldı aşağıdaki gibi sınıfımızı düzenleyelim.

MapsActivity.kt

Böylelikle haritaların nasıl kullanıldığını ve nasıl işlevsellik kazandırabileceğimizi görmüş olduk sizde artık uygulamalarınızda haritaları kullanabilirsiniz.

Projenin kaynak kodlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir