İstanbul, Turkey
esatgozcu@gmail.com

Retrofit Kütüphanesi ile JSON Parsing Kullanımı

Retrofit Kütüphanesi ile JSON Parsing Kullanımı

Retrofit Kütüphanesi Json formatında olan verileri kolay bir şekilde işlememize olanak sağlar. Basit bir örnek yaparak anlamaya çalışalım. JSON verilerimizi bu linkten çekerek CardView içine ekleyeceğiz CardView’leri ReyclerView içine aktararak göstermeye çalışacağız.

İlk olarak build.gradle dosyamızda gerekli eklemeleri yapalım.

build.gradle dosyamızın son hali aşağıdaki olması gerekiyor.

Öncelikle çekeceğimiz JSON verilerini aktaracağımız CardView dizaynımızı yapalım.

card_row.xml

CardView dizaynımızı yaptıktan sonra CardViewleri aktaracağımız RecylerViewleri activiyt_main.xml dosyamızda aşağıdaki gibi tanımlıyoruz.

Xml dizaynlarımızı tamamladıktan sonra geriye bunları java sınıfları ile doldurmak kalıyor. İlk olarak CardView içinde gösterilecek olan verilerimizin modelini oluşturalım.

AndroidVersion.java

Daha sonra JSONResponse modelini aşağıdaki gibi oluşturuyoruz.

JSONResponse.java

Şimdi bir arayüz tanımlamamız gerekiyor. Burada JSON verilerini almak için GET isteği kullanıyoruz. Verileri çekeğimiz url http://www.esatgozcu.com/AndroidJsonParse.php bu şekildedir oluşturduğumuz arayüzde ana url yani http://www.esatgozcu.com/ kısmını değil AndroidJsonParse.php kısmını tanımlamamız gerekiyor.

RequestInterface.java

Verilerin aktarıldığı RecylerView için DataAdapter.java adında bir sınıf tanımlayıp adaptör oluşturmamız gerekiyor.

DataAdapter.java

Son olarak MainActivity.java sınıfımızı oluşturarak yaptığımız bütün işlemleri harekete geçiriyoruz. Gerekli açıklamaları kod satırları arasında yapmaya çalıştım.

Böylelikle Retrofit kütüphanesini kullanarak nasıl JSON verilerini işleyebileceğimiz öğrenmiş olduk. Buraya tıklayarak projenin kaynak kodlarını indirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir